Drugi susret pjevačkih zborova

Tekst: Ivica Brlić, Foto: Ivica Brlić, Zvonko Jurčević

Davor, 05. svibnja 2013. - U nedjelju, 05. svibnja 2013. godine u velikoj sali Društvenog doma u Davoru, održan je drugi po redu susret pjevačkih zborova pod nazivom „Nek´ ti pisma dušu liči“ u organizaciji HPD „Urbata“. Ovom drugom susretu zborova u Davoru gostovali su HPD „Graničar“ iz Nove Gradiške, HPD „Tomsilav“ iz Cernika, te Veliki crkveni zbor iz Orubice.

Drugi susret pjevačkih zborova

Pisma nek nas veže
dušom i lipotom
u nevolji nek nam čuva
volju za životom!

Ovim prigodnim stihovima započeo je drugi susret pjevačkih zborova. Na samom početku kulturno-glazbenog programa domaćini su zapjevali četiri popularne skladbe aranžirane za četveroglasnu izvedbu: Svirajte noćas za moju dušu (Z. Runjić), Djevojka je ružu brala, Oprosti mi pape (O. Dragojević), te Oko moje plavo i garavo. Izvedbama ovih pjesama dirigirala je gospođa Marijana Jurčević, a na klaviru ih je pratio Ivica Brlić.

Nakon nastupa domaćina, uslijedio je nastup HPD „Tomislav“ iz Cernika.

Hrvatsko pjevačko društvo „Tomislav“ osnovano je 1905. godine i od tada neprekidno djeluje. Prigodom obilježavanja 100 godina neprekidnog rada izdali su bogatu monografiju Društva. Kroz sve to vrijeme „Tomislav“ je nositelj glazbene tradicije i kulture uopće u Cerniku pa i šire. U Društvu djeluje mješoviti pjevački zbor kojim dirigira gospođa Katarina Piljić te tamburaški orkestar i škola tambure kojima ravna gospodin Marijan Paurić. Društvo broji oko 120 članova . Dobitnik je mnogih priznanja Prosvjetnog sabora kulture, Županijske skupštine, Općine Cernik i drugih.Društvo surađuje s mnogim zborovima i orkestrima iz Hrvatske pa i šire, a tijekom svog rada nastupali smo mnogim gradovima Hrvatske, te u Bosni i Hercegovini, Sloveniji, Makedoniji i Austriji.Rad društva se očituje i kroz suradnju s mnogim župama te su tako nastupili u zagrebačkoj katedrali, Sigetu, Međugorju, Sarajevu, Kozari Boku, Klisu, Vukovaru, Borovu Naselju, Trsatu, Zlataru, Vrbovcu, Cerniku -Čavle i drugdje.

Pod vodstvom gospođe Katarine Piljić, mješoviti zbor je izveo tri skladbe: Kolijevka mog djetinjstva (J. Kaplan), Jutarnja zvijezdo (T. Grav), te Zemlja uzdrhta (B.Antonić).

Glazbeno večer nastavljeno je nastupom HPD „Graničar“ iz Nove Gradiške.

Hrvatsko pjevačko društvo „ Graničar“ iz Nove Gradiške utemeljeno je davne 1886.godine. Kroz dugi niz godina koje su iza njih društvo tijekom 1949.godine zbog različitih političkih pritisaka prestaje s radom. Uz potporu mnogih novogradiščana obnavlja se 1993.godine. Dakle HPD“GRANIČAR“ ove godine slavi dvadesetu obljetnicu od obnove, pod vodstvom gospođe Julijane Žirovčić. Društvo uspješno djeluje na promicanju glazbene kulture i njegovanju hrvatske glazbene baštine. Iza sebe imaju veliki broj nastupa, sudjeluju na smotrama pjevačkih zborova u mnogim mjestima lijepe naše. Tradicionalno svake godine organiziraju Županijsku smotru zborova kao i godišnji koncert u čast dana grada.

Ovom prigodom oni su izveli četiri skladbe: Jesus Christ you are my life (M. Frisina), Posavino moje plavo polje (E. Cossetto), Probudi me jutro (arr. Z. Slaviček), Otišo je s mirisima jutra (arr. Z. Slaviček). Zborom je ravnala gospođa Julijana Žirovčić, a na klaviru ih je pratila Manuela Vuković.

U nastavku glazbenog programa nastupio je Veliki crkveni zbor župe sv. Ilije proroka iz Orubice pod vodstvom njihove voditeljice gospođe Marijane Jurčević.

Veliki crkveni zbor župe sv. Ilije proroka iz Orubice također ima dugu tradiciju pjevanja. Na početku djelovanja zbora voditelji su bili svećenici koji su prvi i osnovali zbor . Kroz godine rada mijenjali su se voditelji i orguljaši a bilo je i dugo razdoblje kad je zbor njegovao samo a capella pjevanje. Posljednjih dvanaest godina zbor djeluje pod vodstvom gospođe Marijane Jurčević. Redovito pjevaju na velikoj misi u župi, na misama u gostima te na koncertima u organizaciji drugih župa. Već tradicionalno deset godina organiziraju božićni koncert u Orubici uz sudjelovanje zborova koji njeguju ovu vrstu pjevanja. Zbor redovito održava probe jednom tjedno i nastoje održati dugu tradiciju pjevanja u crkvi. Kako same kažu čast im je i zadovoljstvo služiti i pjevati Bogu na slavu.

Ovom prigodom su izveli četiri skladbe: Ave Maria (Ivan pl. Zajc), Oda radosit (L. van Beethoven), Sve ptičice iz gore, Čija je ono divojka, a njihovu pjesmu na klaviru je pratio Ivica Brlić.

Kulturno-glazbeni program ovogodišnjeg susreta zborova završio je dječjim nastupom. Oni su izveli kratki humoristični igrokaz pod nazivom „Joca slavuj kao glazbenik“ , te su otpjevali nekoliko prikladnih pjesama uz koreografiju. Na klavijaturama su ih pratili Josip i Tomislav Simić.

Na kraju programa predsjednica Društva, gospođa Ljiljana Olić zahvalila je svim izvođačima koji su ovo glazbeno večer oplemenili raznovrsnim pjesmama, te svim posjetiteljima ove kulturno-glazbene manifestacije. Isto tako zahvalila je i svima koji su na bilo koji način sudjelovali u izvedbi i organizaciji ovogodišnjeg susreta zborova. Potom je uslijedio neslužbeni dio u kojem se zajedništvo svih gostiju, uzvanika i domaćina nastavilo oko stola. Cijeli kulturno – glazbeni program je vodila gospođa Ljiljana Simić.

FOTOGALERIJA

Datum objave: 06.05.2013