RELKOVIĆEVIH 280 GODINA

Tekst: Ivica Brlić, Foto: Ljiljana Olić

DAVOR, 27. siječnja 2012. - U petak, 27. siječnja 2012. godine održano je svečano obilježavanje 280. obljetnice rođenja svestranog i vrlo utjecajnog pisca 18. stoljeća – Matije Antuna Relkovića. Svečani program pod nazivom „RELKOVIĆEVIH 280 GODINA“ održan je u Davoru, u školskoj sportskoj dvorani s početkom u 18:30 sati u organizaciji OŠ „Matija Antun Relković“. U izvođenju jednog dijela svečanog programa ovog kulturnog događaja, sudjelovali su članovi našeg Društva.

RELKOVIĆEVIH 280 GODINA

MATIJA ANTUN RELKOVIĆ (Davor, 6. siječnja 1732. – Vinkovci, 22. siječnja 1798.) rođen je u Davoru kao sin graničarskog časnika, te je po uzoru na oca i sâm bio časnik i profesionalni vojnik. Borio se u sedmogodišnjem ratu (Pomeranski rat) , a 1757. je zarobljen od Prusa. U razdoblju zarobljeništva intenzivno je proučavao rad francuskih i njemačkih racionalističkih i prosvjetiteljskih pisaca. Vrativši se iz zarobljeništva, još je neko vrijeme proveo u ratovanju (Bavarska), no zasićen vojničkim životom, povukao se u mirovinu. Umro je u Vinkovcima.

Relković je svestran i izuzetno utjecajan pisac 18. stoljeća, čija se djelatnost odrazila na više polja: jezikoslovnoj, didaktičnoj, praktično-prosvjetnoj. Pisac je hibridne poligrafije mudrosnica » Nek je svašta iliti sabranje pametnih ričih «, gramatike s elementarnim rječnikom, sintaksom i dosta proizvoljnim etimologijskim izvodima » Nova slavonska i nimačka gramatika « , no, najvažniji mu je ostvarenje satirično-narativni spjev, pučko-prosvjetnog karaktera » Satyr iliti Divyi csovik u vershe Slavoncem « prožet duhom racionalizma, zdravorazumskih moralnih pouka i pragmatičkih savjeta za obnovu gospodarstva u Slavoniji u kojoj je još vladalo tursko nasljeđe orijentalne zapuštenosti i nemara. (Izvor: hr.wikipedia.org, www.nsk.hr)

Ova svečana kulturno – umjetnička manifestacija u potpunosti je bila posvećena Matiji Antunu Relkoviću i njegovoj rodnoj Slavoniji. Tako je i program ove manifestacije bio prožet mislima i ulomcima iz Relkovićeva „ Satira“, isprepletenih slavonskim pjesmama koje su izvodili TS „SATIR“, pjevačka skupina KUD-a „M. A. Relković“, TS „LAĐARI“, školski pjevački zbor, te članovi našeg Društva.

Zahvaljujemo ravnateljici osnovne škole, prof. Jasni Butumović na pozivu, gostoprimstvu, te poticajnim riječima za daljnji rad našeg Društva.

Slavonijo, zemljo plemenita,
vele ti si lipo uzorita,
nakićena zelenim gorama,
obaljana četirim vodama.
Na priliku zemaljskoga raja
rike teku sa četiri kraja:
Od istoka Dunaj voda pliva,
Od zapada studena Ilova,
Od ponoći Drava voda miče,
Kod Almaša u Dunav utiče,
A od podne Sava voda teče
I u Dunaj o Biograd češe.

Datum objave: 27.01.2012