10. godina Hrvatskog pjevačkog društva Urbata

Davor, 11. lipnja 2022. - U subotu, 11. lipnja 2022. godine u Društvenom domu u Davoru, svečano je obilježena deseta obljetnica postojanja i djelovanja Hrvatskog pjevačkog društva Urbata.

10. godina Hrvatskog pjevačkog društva Urbata

Hrvatsko pjevačko društvo je osnovano 29. studenoga 2009. godine kao neprofitna udruga s ciljem očuvanja, razvijanja, promoviranja i unaprjeđenja kulture višeglasnog pjevanja. Društvo je upisano u Registar udruga Republike Hrvatske 13. siječnja 2010. godine.
Temeljni sadržaj djelatnosti Društva se realizira kroz različite aktivnosti: nastupanja na kulturnim manifestacijama, organiziranja pjevačkih smotri, prezentiranja glazbene kulture posebno kroz sviranje i višeglasno pjevanje.

Deseta obljetnica postojanja i djelovanja je prilika za kratki osvrt na učinjeno i ostvareno kroz proteklih deset godina postojanja Društva.

Prvi javni nastup Društva je bio u crkvi sv. Terezije Avilske u Novoj Gradiški na uskrsnom koncertu 2010 godine. Taj je koncert realiziran u suradnji s vokalnim ansamblom Lira iz Starog Petrovog Sela i izveden je pred novogradiškom publikom.

Nakon prvog javnog nastupa nizali su se javni nastupi na smotrama zborova u Novoj Gradiški, Cerniku, Slavonskom Brodu, Županji i Lipiku na kojima Društvo sudjeluje svake godine.

Isto tako gostovali smo u proteklih deset godina u Daruvaru (2011.), Banja Luci (2011.) i Okučanima (2012.) gdje smo animirali pjevanje na misnim slavljima, te u Pakracu (2011.) i u Novoj Gradiški (2018.) na manifestaciji „Teresianum“.

Sudjelovali smo i pjesmom obogatili različite prigodne svečanosti, te humanitarne manifestacije: 140. obljetnica DVD-a Nova Gradiška (2011.), otvorenje radova na vodocrpilištu u Davoru (2011.), obilježavanje Relkovićevih 280. godina u Davoru (2012.), otvorenje novouređenog društvenog doma u Orubici (2013.), humanitarni koncert „Za našeg Ivana“ (2013), proslava obilježavanja Dana općine Davor (2015.),te obilježavanje Dana državnosti (2022.)

Kroz proteklih deset godina redovito na godišnjoj razini organiziramo i izvodimo smotru zborova, te božićni koncert. Prvi božićni koncert Društvo je organiziralo i izvelo 2010. godine i do sada smo organizirali i izveli deset božićnih koncerata u formatu glazbeno-scenske priredbe. Osim toga, izveli smo 2011. godine godišnji koncert „Pjesmom kroz Lijepu našu“, te 2012. godine „Nek´ ti pisma dušu liči“. 2016. godine organizirali smo i izveli dječju glazbeno-scensku priredbu pod nazivom „Mi smo djeca vesela“. Od 2017. – 2019. godine organizirali smo Valentinovsko zabavno veče prigodom Valentinova.

Osim navedenih nastupa i javnih djelovanja, Društvo je organiziralo u proteklom razdoblju nekoliko izleta: 2012. godine izlet po istočnoj Slavoniji (Đakovo, Vinkovci, Vukovar), te 2014. godine jednodnevni izlet slavonskom ravnicom (Našice, Donji Miholjac, Valpovo, Bizovac), te nekoliko jednodnevnih izleta na more.

Svečana proslava desete godišnjice postojanja i djelovanja Društva izvedena je kao glazbeno-scenska priredba prožeta glumom, recitacijom i pjesmom. Tako smo rođendan obilježili dječjim nastupom glume i plesa te nastupom mješovitog zbora koji je ovom prigodom izveo nekoliko raznovrsnih skladbi iz svojeg repertoara koje su nam posebno „prirasle srcu“ kroz proteklih deset godina. Na ovu svečanost su bili pozvani predstavnici svih udruga koje djeluju na području Općine te predstavnici udruga s kojima smo od samog početka našeg djelovanja posebno povezani i s kojima surađujemo, te svi ljudi dobre volje. Tijekom ove svečanosti svim uzvanicima su uručene ručno rađene prigodne zahvalnice. Zahvaljujemo svima koji su se odazvali našem pozivu.

„Sjećajmo se prošlosti sa zahvalnošću,
Živimo sadašnjost s entuzijazmom,
Veselimo se budućnosti s povjerenjem.“

(sv. Ivan Pavao II.)

Zahvaljujemo svima koji su na bilo koji način kroz proteklih deset godina postojanja Društva pomagali i podupirali naš rad! Od srca vam zahvaljujemo

Datum objave: 12.06.2022